تبلیغات
یار همراه
 
 
 

به فرزندتان بیاموزید که ... : (1)

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 11:51 ب.ظ - یکشنبه 30 آذر 1393

مرکز مشاوره شکوه


به فرزندمان بیاموزیم که گاه نباید رازدار باشند

 

همیشه برنامه‌های تلویزیونی بچه‌ها یا حتی خود والدین، کودکان را به رازدار بودن تشویق می‌کنند و به کودکان می‌آموزند این رازداری باعث اعتماد دیگران به آنها می‌شود اما باید به فرزندان خود تاکید کنید که هیچ رازی نباید بین آنها و افراد بزرگ‌تر دور از چشم والدین وجود داشته باشد چون اکثر افرادی که کودک آزاری می‌کنند یا دوستانی که کارهای غلط و نادرست را به کودکان و نوجوانان آموزش می دهند، به کودک می‌گویند بین ما، رازی است که غیر از ما دو نفر کسی نباید آن را بفهمد.

دسته بندی : روانشناسی کودک , بایدها و نبایدهای تربیتی , تولد تا 5 سالگی , 5 تا 12 سالگی , 10 تا 15 سالگی ,
 

به روانشناس و مشاور مراجعه می کنم چون :

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 01:16 ب.ظ - یکشنبه 30 آذر 1393مرکز مشاوره شکوهبه مشاور مراجعه می کنم تا زیباتر زندگی کنم

 

منتظر نمانیم تا در زندگی با مشکل رو به رو شویم، آن گاه به مشاور و روانشناس مراجعه کنیم. برای موفقیت در فرزند پروری، ارتباط سازنده در زندگی زناشویی، احساس شادی و هدفمندی در زندگی فردی، با روانشناس مشاورمان، ارتباط منظم داشته باشیم.

فرزند شاد و سالم، زندگی زناشویی شاد و سالم، فردیت رشد یافته و سلامت، هنر عشق ورزی به انسان ها، نیاز و حق ما انسان هاست.


دسته بندی : روانشناسی خانواده ,
 

مطالعه را در خانواده نهادینه کنیم

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 08:16 ق.ظ - پنجشنبه 27 آذر 1393
پیشنهادهایی برای کتاب خواندن کودک و نوجوان

1-برای شكوفایی ذوق كتاب خوانی در كودكان، باید نشان دهید كه خودتان به كتاب و مطالعه علاقه دارید. حتی اگر کتابی در دسترس ندارید، روزنامه و مجله بخوانید. با علاقه کتاب بخوانید و سعی کنید الگوی خوبی برای فرزندانتان باشید. اگر شما بیش از اندازه تلویزیون تماشا کنید، نمی‌ توانید انتظار داشته باشید  فرزندتان علاقه‌ ای به مطالعه نشان دهد.

2-داشتن کتاب در خانه بسیار اهمیت دارد، اما مهمتر از آن این است که والدین برای استفاده‌ ی کودکان از این کتاب‌ ها برنامه‌ریزی کنند. به نظر کارشناسان بهترین روش، اختصاص مکانی ویژه برای کتابخوانی است.

دسته بندی : روانشناسی کودک , تولد تا 5 سالگی , 10 تا 15 سالگی , 5 تا 12 سالگی ,
 

نقش پدر در تربیت فرزند

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 06:13 ق.ظ - چهارشنبه 26 آذر 1393


مرکز مشاوره شکوه


نقش پدران در تربیت مردان آینده

 

وقت گذاشتن پدرها برای فرزند پسر بسیار در تربیت آنها مؤثر است زیرا پسرها می‌توانند پیام‌ها را سریع دریافت کنند و هنگامی که وقت خود را با پدرشان می‌گذرانند، دوست داشتن و امنیت را درک می‌کنند.

نقش پدر در آموزش رفتارهای شایسته مردانه به فرزند پسر انکارناپذیر است . زمانی که صحبت تربیت پسران است، پدران به نسبت مادرها از امتیاز ویژه ای برخوردارند.

مادران به طور قطع می‌توانند به کودکان خود آموزش دهند که چگونه انسان خوبی باشند، ولی پدرها می‌توانند مرد بودن را به آنها نشان دهند.

یکی از روش‌هایی که می‌توان به پسرها چگونگی رفتار با زن‌ها را آموزش داد، رفتار خود پدرها با همسرشان است، هنگامی که پدر با همسرش، بر سر موضوعی به مشکل برمی‌خورد، باید قادر به اعتراف اشتباهش باشد و در صورت لزوم عذرخواهی کند و با احترام با همسرش رفتار کند.

مطالعات نشان می‌دهند که کشتی گرفتن و شوخی کردن‌های فیزیکی پدر با پسر، به آنها کنترل و تنظیم احساسات را می‌آموزد. بوسیدن و در آغوش گرفتن پسرها به طور باور نکردنی در تقویت قدرت و اعتماد به نفس آنها موثر است.

دسته بندی : نقش پدر در فرزند پروری , تولد تا 5 سالگی , 5 تا 12 سالگی , 10 تا 15 سالگی ,
 

کودک و زمستان

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 05:54 ق.ظ - چهارشنبه 26 آذر 1393


مرکز مشاوره شکوه


فعالیت کودکان در زمستان کم تر می شود


معمولاً در سرمای زمستان فعالیت جسمی کودکان کمتر می‌شود؛ یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه بهداشت و گرمسیری و دانشگاه بریستول در انگلستان به این نتیجه رسیدند که کودکان 15 تا 20 درصد در روزهای تابستان فعال‌تر از روزهای زمستان هستند.

محققان بر روی 23 هزار کودک و نوجوان تا سن 16 سال در انگلستان و استرالیا تمرکز کردند؛ همه شرکت کنندگان با دستگاه‌های الکترونیکی و شتاب سنج مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند و فعالیت آنها اندازه گیری شد.

نتایج این مطالعه و بررسی در مجله بین المللی رفتار درمانی در تغذیه و فعالیت بدنی منتشر شد: زمانی که روزها طولانی هستند فعالیت‌های فیزیکی نوجوانان بیشتر است.

منبع: خبرگزاری فارس

دسته بندی : روانشناسی کودک ,
 

کارگاه آموزشی پیش نویس زندگی

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 12:45 ب.ظ - سه شنبه 25 آذر 1393


مرکز مشاوره شکوه


ثبت نام کارگاه آموزشی پیش نویس زندگی


گاه نادانسته و ناخودآگاه با فرمان کودک درون و یا والد درون، فرزندمان را تربیت می کنیم. کارگاه پیش نویس زندگی، برای
 
آگاهی دادن به والدین در این زمینه برگزار می شود.برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره شکوه، شماره تماس 32335433 تماس حاصل فرمایید


دسته بندی : کارگاه های آموزشی , تولد تا 5 سالگی , 5 تا 12 سالگی , 10 تا 15 سالگی ,
 

به فرزندمان بیاموزیم چگونه زندگی کند

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 11:49 ق.ظ - شنبه 22 آذر 1393

مرکز مشاوره شکوه
برای تربیت فرزند، از تک تک لحظه ها استفاده کنیم


برای دریافت مدرک تحصیلی کارشناسی از دانشگاه، تنها ۲۱۰۰ ساعت حضور در کلاس درس و مطالعه خارج از کلاس و برای آموختن مهارت های حرفه ای، تنها نیمی از این زمان لازم است. برای یاد دادن کار و قدردانی به فرزند در منزل، بیش از شانزده برابر دانشگاه، زمان در اختیار داریم. برای استفاده مفید از این ساعات، چه برنامه ای تدارک دیده ایم؛ رایانه، CDهای کارتون، مهد کودک و ........

درباره زمانی که فرزندمان، به قصد شروع زندگی جدید و مستقل منزل را ترک می کند، بیندیشید. ما والدین تصور می کنیم او می تواند با تمام چالش های زندگی کنار بیاید آیا این امر بدون آموزش امکان پذیر است؟

دسته بندی : روانشناسی کودک ,
 

خطرات نقاشی روی صورت کودکان

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 09:12 ب.ظ - جمعه 14 آذر 1393


هشدار برای نقاشی صورت کودکان

 

به گزارش فارس، نقاشی صورت کودکان با یک لباس مبدل برای یک تولد یا مهمانی کودکانه یا در سالن‌های تفریح و بازی مخصوصا رسیدن فصل گرما کاری است که معمولا خانواده‌ها انجام می‌دهند.متاسفانه وجود سرب در این لوازم باقی می‌ماند و بر روی سیستم عصبی اثر می گذارد.مشکل دیگر آن حساسیت است و حتی بعد از شسته شدن تا چند روز اثرات آن بر روی پوست باقی خواهد ماند.

به والدین توصیه می گردد که به دلیل داشتن مواد آسیب زا در این لوازم نقاشی چهره، از نقاشی کردن چهره فرزندشان، جدا اجتناب کنند .

دسته بندی : بایدها و نبایدهای تربیتی ,
 

قصه درمانی برای ترس کودکان

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 09:38 ب.ظ - دوشنبه 10 آذر 1393

محمد آیین از تاریکی می ترسید


چند شب بود محمد آیین از تاریکی اتاق خواب خودش می ترسید و می خواست همه چراغ ها روشن بمانند. من و پدرش باید به ترس او احترام می گذاشتیم اما با رعایت این اصل که به او حمایت ناسالم ندهیم. پس تصمیم گرفتم از قصه درمانی برای او و ترس های شبانه اش که داشت نگرانم می کرد استفاده کنم. :

مامانم، محمد آیینم، می دانم ترسیدن چقدر احساس بدی است. من جغدی را می شناسم که مثل تو خیلی خیلی ترسیده بود. امشب قصه جغد ترسیده را که اسمش چاک بود، برای تو تعریف می کنم:

(بقیه در ادامه مطلب)

دسته بندی : تولد تا 5 سالگی , اختلالات رفتاری کودکان ,
 

به روانشناس کودک مراجعه کنم؟

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 09:19 ب.ظ - دوشنبه 10 آذر 1393


آیا فرزندم نیاز به مشاوره دارد؟


در صورت مشاهده علامت های زیر، حتما با روانشناس کودک و نوجوان مشورت کنید:

  • تغییر حالت دادن از وضعیت آرام و مطیع به یک حالت پرخاشگری و سر و صدای زیاد. یا حتی تغییر کردن از حالت اجتماعی بودن به یک وضعیت و حالت گوشه گیری ،خجالت و ترس.
  • زیاد شدن ترس ها در موقع خواب. ترس از تنها خوابیدن، کابوس های شبانه ،وحشت شبانه و رویاهای ترسناک.
  • ترس از آنکه حادثه آسیب زا اتفاق بیفتد مثل سیل، زلزله، تصلدف، جنگ و .....
  • از دست دادن اعتماد به بزرگسالان.
  • امتناع از رفتن به مهد یا مدرسه.
  • نسبت به صدای باد ،باران و یا صداهای بلند حساس و ترسو می شوند.
  • نگرانی در مورد زندگی کردن یا زنده ماندن خود و خانواده شان.
دسته بندی : تولد تا 5 سالگی , 5 تا 12 سالگی , 10 تا 15 سالگی , اختلالات رفتاری کودکان ,
 

با جنین خود حرف بزنید

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 06:21 ب.ظ - دوشنبه 10 آذر 1393

خاطرات من و محمد آیین
محمد آیینم، مامانی، خیلی برایم سخت بود که چند ماه منتظر بمانم تا بتوانم با تو حرف بزنم. نمی‌دانی چه قدر خوشحال شدم که فهمیدم تو صدایم را می‌شنوی. شگفت‌انگیز است که گوش‌های در حال تکامل تو اصوات را از راه مایع آمنیوتیکی می‌شنوند...

حالا با حسی متفاوت صبح‌ها که بیدار می‌شوم به تو سلام می‌گویم و راجع به احساس‌ام با تو حرف می‌زنم. وقتی درون من جا به جا می‌شوی، وقتی تکان خوردن‌هایت را حس می‌کنم و قربان صدقه‌ات می‌روم و می‌گویم دوستت دارم تو می‌شنوی و با تکانی دیگر جوابم را می‌دهی. راست‌اش را بخواهی من و پدرت حرف‌ها برایت داریم. می‌خواهیم بگوییم چه قدر منتظر آمدن‌ات هستیم. از وقتی متوجه شدم، تو صدای ما را می‌شنوی، حتی در انتخاب موسیقی که گوش می‌دهم و یا مکانی که می‌روم و صداهای خاصی دارد، حساس شده‌ام و می‌دانم که تنها نیستم و گوش‌های کوچولوی تو هم می‌شنوند

برگرفته از سایت my love mohamad aeein
.

دسته بندی : 0 تا 2 سالگی ,
 

تبلت آری یا نه؟

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 06:41 ق.ظ - پنجشنبه 6 آذر 1393استفاده زودهنگام از تبلت، ممنوع


خرید تبلت و گوشی تلفن همراه برای کودکان در سن پایین به غلط رسم شده و پیامدهای مثبت و منفی را به همراه دارد.

ایجاد هیجانات فراوان از دیگر پیامدهای استفاده از تبلت و گوشی در کودکان در سنین پایین است و این تجهیزات آن چنان برای کودکان جاذبه دارد که همین دل مشغولی، فرصت رشد، تربیت و خلاقیت را از آنان گرفته و خلأهای شخصیتی و تربیتی در کودکان ایجاد میکند.

خانوادهها اجازه ندهند، استفاده زود هنگام از این امکانات الکترونیکی جدید، فرصت بازیهای دیگر، کتاب خواندن، قصه شنیدن و... را از کودکان بگیرد.

دسته بندی : روانشناسی کودک , بایدها و نبایدهای تربیتی , تولد تا 5 سالگی , بازی با کودک ,
 

نقش خانواده در برقراری ارتباط کودک با دیگران

نویسنده : افسانه رحیمی | تاریخ : 02:50 ب.ظ - شنبه 1 آذر 1393
کودک مفهوم «افراد دیگر» را از خانواده می‌آموزد

 

 اگر تجربه کودک از محیط خانواده‌اش خوب و خوشایند بوده باشد، در وجود او از دیگری به‌عنوان یک مفهوم تاثیر مثبتی ساخته می‌شود. یعنی در چنین شرایطی مفهوم «دیگری» شخصی می‌شود که می‌شود با او زندگی کرد، به او اعتماد کرد یا به او احترام گذاشت. در واقع کودکان با پاگذاشتن در سنین نوجوانی این تاثیرات را در دیگران جستجو خواهند کرد. بنابراین نقشی که خانواده در ساختن این‌گونه مفاهیم در ذهن کودکان دارد، بسیار حائز اهمیت است.

دسته بندی : روانشناسی کودک , تولد تا 5 سالگی , 5 تا 12 سالگی , روانشناسی خانواده ,
 

آخرین مطالب

» فرزندم ، در اتاق ما می خوابد ( جمعه 16 مرداد 1394 )
» انتقاد ، دشمن عشق ( شنبه 3 مرداد 1394 )
» کارگاه آموزشی " نقش والدین در اعتماد به نفس فرزندان " ( چهارشنبه 31 تیر 1394 )
» علامت های سلامت روان چیست ؟ ( چهارشنبه 31 تیر 1394 )
» بعد از انجام این کارها ، حتما پشیمان می شوید (2) ( دوشنبه 11 خرداد 1394 )
» بعد از انجام این کارها ، حتما پشیمان می شوید (1) ( دوشنبه 11 خرداد 1394 )
» طلاق عاطفی در بین تحصیل کرده‌ها سه برابر خانواده‌های عادی است ( شنبه 9 خرداد 1394 )
» 4 تاثیر مثبت گریه ( یکشنبه 3 خرداد 1394 )
» کارگاه آموزشی شناخت شخصیت های 9 گانه انیاگرام ( شنبه 2 خرداد 1394 )
» استرس باعث کاهش قدرت تصمیم گیری می شود ( شنبه 2 خرداد 1394 )
» پدرم ، روزت مبارک ( چهارشنبه 9 اردیبهشت 1394 )
» همسرم نماز نمی خواند، چه کنم ؟ ( دوشنبه 18 اسفند 1393 )
» در این موارد، با روانشناس مشورت کنید ( جمعه 15 اسفند 1393 )
» توقف کامل فعالیت مغز، هنگام فریاد کشیدن! ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» لطفا گوش کنید : ( سه شنبه 28 بهمن 1393 )
» به مغزتان ، فرمان خوش بینی بدهید ( سه شنبه 28 بهمن 1393 )
» مچ گیری یا فرزند پروری ( جمعه 24 بهمن 1393 )
» تشکر از " حامیان نسل نو " (فایل صوتی ) ( دوشنبه 20 بهمن 1393 )
» توجه ، شرط ماندگاری رفتار ( دوشنبه 20 بهمن 1393 )
» سلام ...... ( دوشنبه 13 بهمن 1393 )
» مهارت شنیدن، رمز نفوذ به دل کودکان و نوجوانان ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» کارگاه آموزشی آماده سازی والدین دانش آموزان ورودی پیش دبستانی و اول ( شنبه 11 بهمن 1393 )
» آن چه همسران باید بدانند: (2) ( شنبه 11 بهمن 1393 )
» آن چه همسران باید بدانند: (1) ( شنبه 11 بهمن 1393 )
» چرا فرزندم مضطرب است؟ ( شنبه 11 بهمن 1393 )
» با شما هستیم، همیشه و همه جا....... ( چهارشنبه 8 بهمن 1393 )
» فایل صوتی نظارت والدین بر وظایف تحصیلی دانش آموزان ( دوشنبه 6 بهمن 1393 )
» فایل صوتی موفقیت تحصیلی ( شنبه 4 بهمن 1393 )
» استرس دوران کودکی عامل بروز افسردگی در بزرگسالی ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» کارگاه آموزشی تاثیر شخصیت والدین بر شخصیت کودکان ( چهارشنبه 24 دی 1393 )